Przyroda

Gorce – oaza ciszy i spokoju

Zapraszamy na stronę naszego stowarzyszenia

https://www.facebook.com/Odkrywamy-Gorce-1375300762556438/

Aby tego doświadczyć, wystarczy dojść od Turbacza w głąb parku. Tam ma się naprawdę wrażenie, że przyroda rządzi się swoimi prawami, o czym przekonują brzęczące owady, szumiące drzewa i spływające z gór potoki. Koniecznie trzeba wspiąć się na Turbacz, powędrować śladami Władysława Orkana i odwiedzić Orkanówkę, popatrzeć na Gorce z Długiej Hali, poszukać skarbów koło kapliczki Bulandy i posłuchać szumu Kamienickiego Potoku.

Długie rozczłonkowane grzbiety Gorców o dość stromych zboczach, poprzedzielane dzikimi dolinami, tworzą wspaniały krajobraz. Dziewicze ostępy dolnoreglowej buczyny i górnoreglowy bór świerkowy, rozległe hale oraz malownicze widokowe polany z drewnianymi szałasami są znakiem rozpoznawczym tych gór.

ŚWIAT ROŚLIN I ZWIERZĄT

W ciągu kilku wieków na polanach wykształciły się specyficzne zbiorowiska roślinne z wieloma cennymi gatunkami flory. Z szesnastu zbiorowisk roślinnych, cztery z nich mają rangę europejską i ujęte zostały w Załączniku I Dyrektywy Siedliskowej. Na obszarze Gorców występuje 944 gatunki roślin naczyniowych, 250 gat.mchów oraz 450 gat. potostów. Spotkać gatunki sub-alpejskie, min; kuklik górski,ciemiężyca zielona, modrzyk alpejski. W otoczeniu skałek na Kudłoniu odkryty został relikt glacjalny – skalnica gronkowa a obok niej powojnik alpejski.

Wiosną i latem spotykamy przy gorczańskich szlakach wiele kwitnących gatunków flory. Są wśród nich okazałe byliny, które zauważy każdy turysta oraz drobne rośliny, na które zwróci uwagę tylko uważny obserwator. Czerwiec i lipiec to czas kwitnienia wysokich bylin z okazałymi kwiatostanami. Wczesnym latem na gorczańskich polanach kwitną wielogatunkowe zbiorowiska roślinne, które budzą zainteresowanie przyrodników i turystów.

Zwarty kompleks leśny GPN stwarza warunki bytowania stosunkowo licznej zwierzynie. Do najłatwiej spotykanych gatunków ssaków należą zwierzęta kopytne: dziki, jelenie i sarny. pojawiają się także wilki, rysie, borsuki, pospolite na całym obszarze lisy, kuny czy niewielkie, zwinne łasice, tchórze i gronostaje. Występują również liczne grupy płazów, gadów i owadów.

Gorce i Gorczański Park Narodowy

„Tam, gdzie szosa – jest jeszcze świat cywilizowany. Dwa metry za gościńcem zaczyna się świat Gorców. Las biegnie ku halom jak ciemna wezbrana fala powodzi, zalewa odnogi, garby, wzniesienia, stoki wąskich wąwozów, w których szemrzą strumienie pod kamiennymi płytami. Cisza już tu panuje gorąca, przesycona zapachem leśnej ściółki. Nad drzewami krąży jastrząb – czarna kreska w bezkresnym bogactwie błękitu. Upał jest wszędzie, nawet cień nie chroni przed nim. Rozkoszą jest nagrzana i słodka poziomka, a wspomnienie zimnej wody ze źródła pulsującego jak serce jest wspomnieniem szczęścia. Chciałoby się tu zasnąć i nie iść dalej”. Tak w swej książce wędrówkę po Gorcach wspomina Stanisław Pagaczewski.

Gorce tworzą ciekawą i malowniczą grupę górską położoną w Beskidach Zachodnich. W centralnej części masywu i w kilku okolicznych enklawach w 1981roku założono, a w 1988 powiększono Gorczański Park Narodowy. Na obszarze 7019 ha chronione są w nim pozostałości rozległej puszczy karpackiej w raz z zamieszkującą w nim zwierzyną. Naturalnym bogactwem parku są jego walory przyrodnicze i krajobrazowe. Centralną częścią Gorców jest gniazdo Turbacza leżące na pograniczu Parku. Zbiega się w nim klika ważniejszych Gorczańskich grzbietów. Słyną z pięknych widoków. Z wysoko położonych hal w pogodny dzień roztacza się imponująca panorama postrzępionych jak koronka skalistych Tatr, widoczne są skałki Pienin oraz zalesione szczyty Beskidu Wyspowego i Żywieckiego.

OCHOTNICA GÓRNA – GORCZAŃSKA WIEŚ

Ochotnica Górna położona jest w centrum malowniczych Gorców. Dokument lokacyjny wsi został wydany w 1416 roku przez Władysława Jagiełłę. Jest to najdłuższa wieś w Polsce.
Do Ochotnicy, a szczególnie do naszego gospodarstwa zapraszamy wszystkich, którzy poszukują miejsca do odpoczynku z dala od zgiełku, hałasu i ruchu ulicznego. Chcących nacieszyć się niepowtarzalnymi widokami, czystym i świeżym powietrzem. Nasze gospodarstwo agroturystyczne jest malowniczo położone w pięknej i spokojnej okolicy, graniczącej z Gorczańskim Parkiem Narodowym. W pobliżu przebiegają szlaki turystyczne między innymi na szczyty Gorc (40 minut), Turbacz (3 h), Lubań (3,5 h) i inne. Dom otoczony lasem, licznymi polanami, dolinami i pagórkami, z których rozciąga się widok na przepiękną panoramę Tatr. Latem można się wybrać na grzyby, jagody lub po prostu na spacer do lasu. Natomiast zimą zapraszamy na nasz wyciąg narciarski orczykowy (350 metrów), także organizujemy kuligi, ogniska lub biesiady z grillem w bacówce. Na terenie altanka i karuzela. Dom położony z dala od drogi, co pozwala na spokojne i radosne spędzenie wypoczynku z dziećmi. Dla osób zwiedzających doskonała baza wypadowa do Krościenka, zakopanego, Nowego Sącza, Starego Sącza, Nowego Targu i Szczawnicy. W pobliżu sklep (200 metrów). Akceptujemy zwierzęta.
W wolnym czasie można zwiedzić znajdujące się w pobliżu MUZEUM LOTNICTWA, lub wrak rozbitego w czasie wojennym samolotu liberator. Polecamy również całodniowe wycieczki samochodowe do Krakowa na Wawel, lub do kopalni soli w Wieliczce, do Zakopanego, Szczawnicy na wyciąg krzesełkowy, Nowego i Starego Sącza. Jak również wypady na Słowację do pięknych zabytkowych miejsc.



Napisz do nas